Engelsiz Yabancı Dil


Engelsiz Yabancı Dil

iTALK “ENGELSİZ YABANCI DİL” EDİNİM PROGRAMLARI

·        Görme engelli katılımcılar için yabancı dil edinimi seanslarında tüm materyallerin BRAILLE alfabesi ile oluşturulan ve gerektiğinde BRAILLE printerdan çıktı alabilecekleri özel bir sistem ile çalışmaları sağlanmaktadır

·         Dil edinimi süreci eğitmen tarafından sadece bu bireylere özel yüksek sesle, yavaş ve anlaşılır şekilde tekrar edilmektedir, yeni kelimeleri öğrencinin özel telefon uygulamasına yazabilmesi için harf harf söylenmektedir.

·        Proje kapsamında görsel materyal eksikliğini telafi etmek üzere sözlü anlatıma ve dokunmaya dayalı yöntemlere ağırlık verilmektedir, yabancı dilde yeni kelime ve cümleleri edinirken YEK Metot kurgusal anlatım sistemi uygulanmaktadır.

·        Yeni kelimeleri kısa dönemli hafızadan uzun dönemli hafızaya geçirebilmeleri için eğitmenlerimiz tarafından taklit yapma veya dramatize etme gibi yöntemlere baş vurulmaktadır.

·        Eğitimler BRAILLE yazısı bilen eğiticiler tarafından verilmektedir.

·        Katılımcının online canlı ders sırasında yazamadığı ve anlayamadığı konuları ders dışında tamamlayabilmesi etüt öğretmenleri ile ek çalışma dersleri hizmeti sağlanmaktadır.

·        Eğitimler haricinde iTALK online sistemde BRAILLE ve sesli materyallerin yer aldığı özel bir bölüm oluşturularak görme özürlü öğrencilerin ders dışında kendilerini geliştirmeleri sağlanmaktadır.

·        Bilgisayar üzerinden İngilizce-Türkçe, ve Türkçe-İngilizce BRAILLE sözlüğün nasıl kullanabilecekleri öğretilmektedir.

Engelli bireylerle ilgili deneyimlerinizden hareketle bu bireylere özel bir çalışma biçimi:

Türkiye’nin tek yabancı dil vakfı olan SEYEV, 16 yıldır başta görme engelli bireyler olmak üzere gönüllü kitap okuma faaliyetleri ve yabancı dil edinimi eğitimleri vererek kişiye özel (tailor made) ve BROCA bölgesini harekete geçirici özel bir sistem geliştirmiştir.

 

Dezavantajlı bireylere özel YEK METOT yabancı dil edindirme sisteminde EK 1 de açıklamaları bulunan 4 seviye mevcuttur. YM 1 ve YM2 seviyelerinin 6 süresinde tamamlanması için her biri min. 50 kişilik gruplardan oluşmak üzere 120 derslik eğitim programı, 240 derslik etüt programı uygulanmaktadır.

 

Eğitim sonrasında TOEFL, IELTS gibi sınavlara girecek katılımcılara özel programlar da hazırlanabilmektedir.